ԱՌՑԱՆՑ ՔՆՆԱՐԿՈՒՄ՝ ՆՎԻՐՎԱԾ ՀԱՅՈՑ ԼԵԶՎԻ ՀԱՐՑԵՐԻՆ
ՀՀ ԳԱԱ Հրաչյա Աճառյանի անվան լեզվի ինստիտուտը և Գավառի պետական համալսարանը վերսկսում են լեզվական հարցերին նվիրված ամենամսյա առցանց քննարկումները, որոնց սիրով մասնակցում են ոչ միայն մասնագետ լեզվաբանները, այլև ուսուցիչները, ուսանողները, բարձր դասարանների աշակերտները և բոլոր նրանք, որոնք հետաքրքրվում են  հայոց լեզվի հարցերով։
Նոր ուսումնական տարվա առաջին առցանց քննարկումը տեղի ունեցավ սեպտեմբերի 16-ին, որին մասնակցում էին լեզվի ինստիտուտի և ԳՊՀ բանասիրական ֆակուլտետի աշխատակիցները, ուսանողներ, Արմեն Միքայելյանը Ֆրանսիայից։ Քննարկման սկզբում Հրաչյա Աճառյանի անվան լեզվի ինստիտուտի տնօրեն, բանասիրական գիտությունների դոկտոր Վ․Կատվալյանը, անդրադառնալով նախորդ տարվա հանդիպում-քննարկումների  նկատմամբ դրսևորված հետաքրքրությանը և բարձր գնահատելով դրանց արդյունավետությունը, անհրաժեշտություն  համարեց այսուհետև ևս ապահովել դրանց շարունակականությունը։
Քննարկվող հարցերի շրջանակը բավականին լայն էր։ Պարզաբանվեցին պետական, պաշտոնական, գրական լեզուների, բարբառների սահմանազատման և կիրառության հետ կապված արդիական հարցեր, ներկայացվեցին հայերենի, մասնավորապես՝ արևելահայերենի և արևմտահայերենի հնչյունական համակարգերի համեմատական բնութագրերը, շոշափվեցին բուհական և հանրակրթության ոլորտներում լեզվի ուսուցման հետ կապված հարցեր, մտահոգություններ արտահայտվեցին, որ հայոց լեզվի դպրոցական ծրագրերում գրաբարը, բարբառները, արևմտահայերենն ըստ էության ընդգրկված չեն, չնայած առանձին  հեղինակներին ուսումնասիրելու համար խիստ անհրաժեշտություն է զգացվում որոշակի գիտելիքներ ունենալ հայերենի դրսևորումների հնչյունական, բառապաշարային և քերականական առանձնահատկությունների մասին։
Քննարկմանը  մասնակցեցին Արմեն Միքայելյանը, Վարսիկ Ներսիսյանը, Թաթուլ Ասոյանը, ԳՊՀ ուսանողներ Անահիտ Պողոսյանը, Լիլիթ Սեյրանյանը և ուրիշներ։
Քննարկումը վարեց և ամփոփեց Վ․Կատվալյանը։
Քննարկումն անցավ ակտիվ բանավիճային մթնոլորտում։