Ս. թ. հունիսի 14-ին ՀՀ ԳԱԱ Հ. Աճառյանի անվան լեզվի ինստիտուտում տեղի ունեցավ հերթական սեմինար-զեկուցումը` «Մրցակից լեզվական միտումների դերը լեզվի համաժամանակյա գործառության և տարաժամանակյա փոփոխության մեջ» թեմայով, որը վարում էր ինստիտուտի ընդհանուր և համեմատական լեզվաբանության բաժնի ավագ գիտաշխատող Սարգիս Ավետյանը: Զեկուցողը նշեց, որ մրցակից (հակադիր) լեզվական միտումները, որոնք բոլորն էլ բխում են առավել արդյունավետ հաղորդակցման պահանջից, կարևոր դեր են խաղում լեզվի համաժամանակյա գործառության և տարաժամանակյա փոփոխությունների մեջ: Ընդ որում, միմյանց հակադիր միտումները հաճախ սահմանափակվում և ճնշում են մեկը մյուսի գործողության ազդեցությունները: Ըստ այդմ` նայած, թե որ լեզվում, կամ տվյալ լեզվի տարածաժամանակային որ տարբերակում այդ միտումներից որ մեկն է տիրապետող դառնում, ըստ այդմ էլ պայմանավորված է լինում այս կամ այն լեզվական փոփոխության ուղղվածությունը: Երբեմն էլ տվյալ լեզվական օրինաչափությունը ձևավորվում է ոչ թե մեկ, այլ մի շարք միտումների և գործոնների գործողության արդյունքում:
Հնչեցին հարցեր, ծավալվեց հետաքրքիր և արդյունավետ քննարկում:
Լալա Հովհաննեսի Գրքիկյան «Ժամանակակից արևելահայերենի չեզոք սեռի բայերի արժույթը»
(թեկնածուական ատենախոսություն) Ժ.02.01 «Հայոց լեզու»
Գիտական ղեկավար...
Միրանուշ Էդուաարդի Կեսոյան «Ներակայումը արդի հայերենում»